The European Green
 

Zásady pro založení a údržbu trávníku na podzim

Aneb několik tipů a rad společnosti AROS-osiva jak založit kvalitní trávník.

Konec léta a začátek podzimu je opět velmi vhodné období pro zakládání všech typů trávníků a obnovu starších trávníků poškozených nejen letními přísušky. Pokles teplot, silnější ranní rosy a častější dešťové srážky umožňují zakládání trávníků od poloviny srpna do konce října. V tomto období trávník dobře vzejde a do zimy se plně zapojí.

Příprava půdy
Základem kvalitního trávníku je dokonalá zahradnická příprava půdy před výsevem osiva. Z půdy odstraníme kameny a jiné nežádoucí organické zbytky. Pozemek urovnáme tak, abychom mohli následně půdu řádně prokypřit do hloubky 100 až 150 mm, případně ji můžeme vylehčit středně jemným pískem. V předseťové přípravě rovněž půdu zásobně vyhnojíme zapravením potřebných živin v podobě kvalitního trávníkového hnojiva v dávce cca 20 až 40 g/m2 (vhodné je použít podzimní hnojivo aros winter® nebo univerzální hnojivo aros starter®). Připravený pozemek k výsevu osiva necháme cca 2 až 3 týdny tzv. odležet. Následně po vzejití plevelů z půdní zásoby provedeme mechanické nebo chemické odplevelení pozemku, které je vhodné ještě jednou před výsevem osiva opakovat.

Výsev osiva
Vhodný výběr travní směsi určuje vlastnosti a charakter budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte. Vysévat můžeme od jara až do konce října s přihlédnutím k půdně-klimatickým podmínkám. Osivo vyséváme secím strojkem nebo ručně – na široko, v dávce 10 až 30 g osiva na 1 m2, v závislosti na kvalitě přípravy půdy, druhu travní směsi a technice výsevu. Před výsevem je vhodné osivo travní směsi promíchat a rozdělit na dva stejné díly. První díl osiva vyséváme podélně a druhý díl kolmo na první. Tím docílíme rovnoměrného výsevu. Po výsevu osivo lehce zapravíme hráběmi do hloubky 2 až 3 mm a povrch půdy utužíme např. zahradním válcem. Zavlažujeme pravidelně v ranních a večerních hodinách až do vzejití travních rostlin. Dle zvolené travní směsi osivo vzchází za 20 až 35 dní.

Sečení
Sečení nově založeného trávníku provádíme při výšce cca 80 až 100 mm a to zásadně ostrými nástroji (kosa, srp, žací nůž). Výšku snižujeme postupně maximálně o jednu třetinu z celkové délky rostlin. Po třetí seči nově založený trávník můžeme začít kosit již na požadovanou výšku, dle typu trávníku a přírůstku travní hmoty v průměru jedenkrát za týden.

NÁŠ TIP: Podzimní výživu pro zdárné přezimování vám zajistí trávníkové hnojivo aros winter® obsahující vyšší podíl draslíku, který zvyšuje odolnost trav proti chorobám, poškození zimními mrazy a nedostatku vody. Hnojivo je určeno pro dokonalou výživu všech typů trávníků s použitím od září do poloviny listopadu.

Více informací »

Instruktážní video najdete zde.