Péče o trávník
Vítejte na stránce péče o trávník, kde najdete užitečné tipy a rady z oblasti zakládání a údržby trávníků. Věříme, že pro každého je tu něco, stačí jen správně vybrat:
Jaro
Jakmile oschne vrchní vrstva půdy, můžeme začít s nezbytnými pracemi, které probudí trávník ze zimního spánku. Začínáme důkladným úklidem povrchu trávníku, na který navazují další prospěšná opatření:
Z trávníku odstraníme všechno napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny.
Ostřejšími, a ještě lépe vertikutačními hráběmi vyhrabeme, či prořežeme stávající drn do hloubky 3–5 mm. Tímto zásahem trávník provzdušníme, odstraníme mech a vz...
Příprava půdy
Základem je dokonalá zahradnická příprava půdy před výsevem osiva. Odstraníme kameny a jiné nežádoucí předměty a pozemek urovnáme tak, abychom mohli následně půdu řádně prokypřit do hloubky 100–150 mm, případně ji můžeme vylehčit středně jemným pískem. Aplikujeme zásobní hnojení fosforem a draslíkem do půdního profilu. V předseťové přípravě rovněž zapravíme potřebné živiny v dávce 30–50 g/m2 (vhodné je použít hnojivo AROS STARTER®). Po následném vze...
Obecně agrotechnické zásahy provádíme především v jarním a podzimním období.
Výživa a hnojení
Základem dokonalého trávníku je vyrovnaná a dostatečná výživa, která ovlivňuje kvalitu travního porostu a jeho odolnost vůči zátěži, chorobám a stresům.
Především často kosené okrasné a zátěžové trávníky jsou na výživu velmi náročné. Potřebné množství živin stanovíme nejlépe rozborem půdy, vizuálním posouzením porostu a doporučenými dávkami hnojiv.
Živiny dodáváme...
Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis)
Původní název: plíseň sněžná
Travní rostliny odumírají na ploše kruhovitého, elipsovitého či nepravidelného tvaru. Jsou pokryty myceliem bělavé nebo narůžovělé barvy. Choroba se projevuje hlavně na jaře po roztání sněhu. Příčinou je především neodklizená organická hmota, sníh na nezamrzlé zemi, zhutnělý půdní povrch a nadbytek dusíku na podzim. Silnější výskyt je na zastíněných místech. Trávník má...
Herbicidní ochrana trávníků proti plevelům
Herbicidy dělíme podle účinku na herbicidy selektivní a herbicidy neselektivní.
Selektivní herbicidy
Jedná se o přípravky se stejnou nebo podobnou účinnou látkou, která je selektivní a je přijímaná výhradně zelenými částmi rostlin obsahujícími chlorofyl. Při styku se zemí, kořeny či nezelenými částmi rostlin je látka brzy inaktivována.
Příklady selektivních herbicidů:
AGROFIT KOMBI
BOFIX
LONTREL
STARANE
...