Jak správně vybrat travní směs?

Aneb několik tipů a rad společnosti AROS-osiva jak se správně orientovat při výběru travních směsí.

Vhodný výběr travní směsi určuje vlastnosti a charakter vašeho budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte a svěřte se odborníkům a specialistům, kteří se této problematice věnují.

Receptury jednotlivých travních směsí jsou sestavovány tak, aby konečný výsledek v podobě dokonalého trávníku měl požadované vlastnosti. Jednotlivé druhy trav a jejich odrůdy se od sebe liší svými biologickými vlastnostmi jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace, tedy vlastnostmi, které musíme respektovat a přitom umět využívat.

Při vlastním výběru travní směsi bychom si nejdříve měli odpovědět na tři základní otázky:

1. Jaké vlastnosti by měl mít náš budoucí trávník?
2. Jak nově založený trávník budeme využívat?
3. Známe dobře půdní a klimatické podmínky svého pozemku­?

Budeme-li se chtít kochat esteticky vyhlížejícím trávníkem, zvolíme okrasnou travní směs, jako je např. dekora, zahrada, golf/golfová, royal park či parková. Trávníky založené z těchto travních směsí vyžadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování v podobě pravidelné závlahy, vyrovnané výživy a vertikutace, tj. prořezání travního drnu do hloubky 2 až 4 mm. Pokud dodržíte pravidelnost těchto zásahů, budete odměněni dokonalým trávníkem.

V případě, že vyžadujete trávník pro aktivní odpočinek, hry dětí a pobíhání domácích mazlíčků, volíme takzvaný zátěžový trávník, který bude rychle regenerovat po případném poškození. Pro založení trávníku použijeme např. travní směs sprint 2 in 1, super sport nebo hřištní v balení odpovídajícím velikosti pozemku.

K zatravnění problematických pozemků slunných poloh, chudších a písčitých půd doporučujeme použít travní směs do sucha, která je určená pro stanoviště, jehož horší vláhové podmínky neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji (komponenty vzcházejí 15 až 20 dnů), postupně se však zapojují, dobře přečkávají krátkodobé přísušky a snáší i běžnou zátěž.

V případě částečně zastíněných pozemků volíme travní směs do stínu, která je určená pro stanoviště, jehož světelné poměry neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Jednotlivé komponenty snášejí částečné zastínění západních a severních svahů, vhodné jsou i pod solitérní dřeviny apod. Dobře založený a ošetřovaný trávník je kompaktní a snáší i mírnou zátěž.

Poškozená a prázdná místa v trávnících nejlépe zregenerujeme vysetím speciální travní směsi obnova® nebo obnova 2 in 1, jejíž složení umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Pro úspěšný přísev této směsi je nutná, především dobrá příprava pozemku před výsevem a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy.

Pro založení takzvané květnaté louky doporučujeme travní směs natur – kopretinová louka. Tato speciální travní směs je složena z 21 druhů květin a bylin kde hlavní složku tvoří kopretiny a chrpy. Založením kopretinové louky na části zahrady, obohatíte své okolí pohledem na řadu zajímavých barevně kvetoucích rostlin.

Volbou travní směsi na míru vašich potřeb i vlastností pozemku práce nekončí. Dokonalý trávník vyžaduje vaši pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období. My budeme spokojeni, pokud jsme vám předchozími řádky usnadnili rozhodování jak o budoucím trávníku, tak o výběru travní směsi.

NÁŠ TIP: Vyzkoušejte unikátní okrasnou travní směs baby grass® a založte si ekologický trávník.

 

Přejít k nákupu do obchodu zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení