Při odběru 2 ks a více od stejného druhu zboží, mimo pesticidy, poskytujeme množstevní slevy. Děkujeme, že nakupujete u nás.

Jak správně vybrat travní směs?

Aneb několik tipů a rad společnosti AROS-osiva jak se správně orientovat při výběru travních směsí.

Vhodný výběr travní směsi určuje vlastnosti a charakter vašeho budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte a svěřte se odborníkům a specialistům, kteří se této problematice věnují.

Receptury jednotlivých travních směsí jsou sestavovány tak, aby konečný výsledek v podobě dokonalého trávníku měl požadované vlastnosti. Jednotlivé druhy trav a jejich odrůdy se od sebe liší svými biologickými vlastnostmi jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace, tedy vlastnostmi, které musíme respektovat a přitom umět využívat.

Při vlastním výběru travní směsi bychom si nejdříve měli odpovědět na tři základní otázky:

1. Jaké vlastnosti by měl mít náš budoucí trávník?
2. Jak nově založený trávník budeme využívat?
3. Známe dobře půdní a klimatické podmínky svého pozemku­?

Budeme-li se chtít kochat esteticky vyhlížejícím trávníkem, zvolíme okrasnou travní směs, jako je např. dekora, zahrada, golf/golfová, royal park či parková. Trávníky založené z těchto travních směsí vyžadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování v podobě pravidelné závlahy, vyrovnané výživy a vertikutace, tj. prořezání travního drnu do hloubky 2 až 4 mm. Pokud dodržíte pravidelnost těchto zásahů, budete odměněni dokonalým trávníkem.

V případě, že vyžadujete trávník pro aktivní odpočinek, hry dětí a pobíhání domácích mazlíčků, volíme takzvaný zátěžový trávník, který bude rychle regenerovat po případném poškození. Pro založení trávníku použijeme např. travní směs sprint 2 in 1, super sport nebo hřištní v balení odpovídajícím velikosti pozemku.

K zatravnění problematických pozemků slunných poloh, chudších a písčitých půd doporučujeme použít travní směs do sucha, která je určená pro stanoviště, jehož horší vláhové podmínky neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji (komponenty vzcházejí 15 až 20 dnů), postupně se však zapojují, dobře přečkávají krátkodobé přísušky a snáší i běžnou zátěž.

V případě částečně zastíněných pozemků volíme travní směs do stínu, která je určená pro stanoviště, jehož světelné poměry neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Jednotlivé komponenty snášejí částečné zastínění západních a severních svahů, vhodné jsou i pod solitérní dřeviny apod. Dobře založený a ošetřovaný trávník je kompaktní a snáší i mírnou zátěž.

Poškozená a prázdná místa v trávnících nejlépe zregenerujeme vysetím speciální travní směsi obnova® nebo obnova 2 in 1, jejíž složení umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Pro úspěšný přísev této směsi je nutná, především dobrá příprava pozemku před výsevem a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy.

Pro založení takzvané květnaté louky doporučujeme travní směs natur – kopretinová louka. Tato speciální travní směs je složena z 21 druhů květin a bylin kde hlavní složku tvoří kopretiny a chrpy. Založením kopretinové louky na části zahrady, obohatíte své okolí pohledem na řadu zajímavých barevně kvetoucích rostlin.

Volbou travní směsi na míru vašich potřeb i vlastností pozemku práce nekončí. Dokonalý trávník vyžaduje vaši pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období. My budeme spokojeni, pokud jsme vám předchozími řádky usnadnili rozhodování jak o budoucím trávníku, tak o výběru travní směsi.

NÁŠ TIP: Vyzkoušejte unikátní okrasnou travní směs baby grass® a založte si ekologický trávník.

 

Přejít k nákupu do obchodu zde.